Български именник

Черешова задушница - 03 Юни


Вселенска задушница се прави от всички православни църкви по света, а в България се нарича "Черешова" по името на най-популярния плод в това време на годината. На този ден в храмовете се правят заупокойни свети литургии.

След тях в църквите и на гробовете на починалите православни християни се отслужват панахиди за упокой на душите на "отминалите от тоя свят".

Християните посещават гробовете на близките си, почистват ги, прекадяват, преливат с вода и червено вино, запалват свещ и раздават житото, хляба и първите череши, които са дали името на тази панихида.

Съботният ден пред Петдесетница е ден в памет на всички починали православни християни. Всеки съботен ден е ден за възпоминание на покойниците, а задушница пред Петдесетница е нарочен възпоменателен ден. След Възнесението на Господа входът на Царството небесно в невидимия свят - на рая, е отворен. Затова в този ден Църквата усърдно се моли през него да влязат починалите с вяра - и ще се моли за тях до свършека на света.

На Петдесетница са дадени даровете на Светия Дух, които очистват от всяка сквернота. Преди този ден и на самия ден Църквата усърдно се моли за очистване от сквернотата на греха и опрощение на починалите с вяра в Христа.

На задушница камбаната бие траурно - с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите. Службата е заупокойна, след която, както и на вечерта на предния ден, се прави обща панихида.

Опечалените по смъртта на свои близки от предния ден и на самия ден посещават гробищата, палят свещи и кандила, поставят цветя, преливат гробовете с вино, кадят над тях с тамян, носят жито и в църква, и на гробищата, и в израз на вярата във възкресението разчупват хляб и раздават донесеното от името на покойниците молитвено да се помене: Бог да прости. Задушницата се нарича в България "Черешова", защото това е най-популярният плод през периода и обикновено се прибавя към поменателните трапези.

Свети мъченик Лукилиан, Клавдий, Ипатий, Павел, Дионисий и мчца Павла девица - 03 Юни


Лукилиан бил уважаван езически жрец на Никомедея. На преклонна възраст припознал в лицето на Исус своя истински бог, приел с цялата си душа християнската вяра и започнал пламенно да проповядва словото божие. Местните властници го хвърлили в тъмница заедно с още четирима непокорни християни - Клавдий, Ипатий, Павел и Дионисий. Изтезавали ги, а после ги осъдили на смърт - четиримата били посечени с меч, а св. Лукилиан бил разпнат на кръст.

Световен ден на колелото - 03 Юни


Световният ден на колелото е определен от Организацията на обединените нации (ООН) и се отбелязва на 3 юни всяка година. През април 2018 година, Генералната асамблея на ООН приема резолюция, с която 3 юни се обявява за Световен ден на колелото. Това решение е било взето с цел да се насърчава ползотворното използване на колелата като средство за превоз, както и да се привлече повече внимание към ползите от тяхното използване в подкрепа на устойчива мобилност, здраве и екологична среда.

Световният ден на колелото е свързан с организирането на различни събития, като например: публично колоездене, конференции и семинари, кампании за осведомяване, велоизложения и демонстрации, обществени кампании и състезания.

Това са само някои от множеството събития, които се организират по света по повод Световния ден на колелото. Отбелязването на този ден има за цел да насърчи хората да променят своите навици за превоз и да включат колоезденето в ежедневието си.